Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu


W sercu Międzyrzecza znajduje się Kościół i sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski, które są integralną częścią parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Ta świątynia, należąca do dekanatu Pszczew, funkcjonuje w ramach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także należy do metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Utworzona w 1999 roku, świątynia ta jest zlokalizowana w powiecie międzyrzeckim, w zachodniej części kraju, w województwie lubuskim. Co więcej, stanowi ona jedno z jedenastu sanktuariów znajdujących się w diecezji zielonogórsko–gorzowskiej, przyciągając zarówno pielgrzymów, jak i turystów z różnych stron.

Historia

Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski

W sierpniu 1999 roku, biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski powołał do życia parafię pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, w której prowadzenie powierzył księżom pallotynom, będącym członkami Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego SAC. Wiosną roku 2000 rozpoczęły się prace budowlane nad kościołem, który miał stać się sanktuarium.

Nieco później, 12 listopada 2000 roku, w Międzyrzeczu miały miejsce uroczystości związane z Wielkim Jubileuszem Chrześcijaństwa. W ramach tych wydarzeń z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela wyruszyła procesja z relikwiami, kierująca się na teren budowy nowej świątyni – sanktuarium. Tam odbyła się msza oraz pobłogosławienie kamienia węgielnego.

Delegacja, pod przewodnictwem biskupa Pawła Sochy, złożyła wizytę w Pradze 23 marca 2001 roku, gdzie za zgodą arcybiskupa praskiego, kardynała Miloslava Vlka, przewieziono partykuły relikwii Pięciu Braci do różnych kościołów, w tym do powstającego sanktuarium w Międzyrzeczu. Uroczysta intronizacja relikwii miała miejsce w kościele św. Wojciecha 11 listopada 2001 roku.

Od 16 lutego 2002 do 11 kwietnia 2003 roku relikwie Męczenników Międzyrzeckich wędrowały po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W dniu 14 czerwca 2003 roku w Międzyrzeczu, podczas uroczystości millenijnych z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, odczytano okolicznościowy list Jana Pawła II, który przyczynił się do uwydatnienia nawiedzanych miejsc kultu.

W 2012 roku, 13 listopada, biskup Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu sanktuarium, nadając mu znaczenie szczególne. Od tego momentu opiekę nad sanktuarium sprawuje jako kustosz ks. Kamil Szymczak SAC, który pełni również obowiązki proboszcza. Dzień 13 listopada obchodzony jest jako święto patronalne.

Historia kultu

Kult Pięciu Braci Męczenników nabrał tempa już w roku 1003, zaledwie rok po ich męczeńskiej śmierci. Papież Jan XVIII, na wiadomość od biskupa Ungera z Poznania, postanowił zaliczyć Braci w poczet męczenników, co z czasem przyczyniło się do szerzenia kultu. Z powodu wojen relikwie Braci przeszły przez Gniezno, następnie Czechy, by ostatecznie znaleźć się w Kazimierzu Biskupim. Niestety, w czasach protestantyzmu kult ten uległ osłabieniu.

Administrator ks. dr Edmund Nowicki, 15 sierpnia 1945 roku, wydał dekret, w którym ustanowił Pięciu Braci Męczenników Międzyrzeckich patronami Administracji. 20 marca 1965 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, uznał oficjalnie kult Męczenników w Międzyrzeczu, a 5 listopada 1966 roku potwierdził nadanie patronatu świętych Pięciu Braci Męczenników dla Ordynariatu Gorzowskiego.

Podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II, które miało miejsce 2 czerwca 1997 roku na błoniach os. Górczyn w Gorzowie Wlkp., wygłoszono homilię, która odnosiła się do świadectwa wiary, nawiązując do Pięciu Braci. Warto zaznaczyć, że w oficjalnym kalendarzu liturgicznym Kościoła, Święci ze Międzyrzecza nazywani są Pierwszymi Męczennikami Polski, jako że eremici, Benedykt i Jan, byli Włochami, a Izaak, Mateusz i Krystyn byli Polakami.

Przypisy

  1. Bracia Polscy Męczennicy. [dostęp 17.07.2021 r.]
  2. Sanktuaria – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej [online], diecezjazg.pl [dostęp 11.06.2018 r.]
  3. List Ojca św. Jana Pawła II. diecezjazg.pl. [dostęp 10.02.2013 r.]
  4. Pielgrzymujmy do Międzyrzecza. gosc.pl. [dostęp 13.11.2012 r.]
  5. Strona Katolickiej Agencji Informacyjnej. Międzyrzecz: millenium śmierci Pierwszych Męczenników Polski. [dostęp 16.01.2012 r.]
  6. Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. [dostęp 30.08.2008 r.]

Oceń: Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:21