Kościół św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu


Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu jest wielce istotnym obiektem sakralnym, który pełni rolę rzymskokatolickiej parafii w tej malowniczej miejscowości. Obiekt ten zlokalizowany jest w województwie lubuskim, co sprawia, że jest częścią regionu o bogatej historii.

Funkcjonuje on w ramach dekanatu Pszczew i podlega diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, co świadczy o jego związku z lokalną społecznością oraz tradycjami Kościoła katolickiego w Polsce.

Historia

Kościół św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu jest jedynym zachowanym przykładem sakralnej architektury gotyckiej w tej okolicy. Jego budowa miała miejsce po zniszczeniu miasta przez wojska Macieja Korwina w 1474 roku. Najprawdopodobniej główne roboty budowlane realizowano na przełomie XV i XVI wieku.

Najwcześniej zrealizowano prezbiterium razem z zakrystią. W kolejnych fazach budowy powstała nawa, a zakrystię podniesiono o dodatkowe piętro. W 1520 roku kościół doświadczył znacznych zniszczeń, gdyż został uszkodzony przez wojska zaciężne Brandenburczyków, co spowodowało zawalenie się wschodniej części sklepienia.

W 1554 roku pojawiła się wzmianka wskazująca, że kościół był w posiadaniu protestantów, co trwało aż do 1604 roku, kiedy to miała miejsce jego rekoncyliacja. W 1835 roku na obiekcie wzniesiono nową drewnianą wieżę. Po 1856 roku zmodernizowano większość murów, używając cegły maszynowej, wprawiono nowe maswerki oraz wybudowano nową północną kruchtę.

Architektura

Kościół św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu to niezwykle interesująca budowla, która reprezentuje styl gotycki. Jest to obiekt murowany, charakteryzujący się oskarpowaniami oraz szczytami, które zostały bogato zdobione blendami, co nadaje mu niepowtarzalny charakter.

Wnętrze świątyni to halowa przestrzeń, w której znajdują się trzy nawy oraz pięć przęseł, co sprawia, że odwiedzający mogą poczuć się w niej komfortowo i przestronnie. W 1545 roku prezbiterium zostało obdarzone renesansowym wystrojem malarskim, co miało miejsce dzięki fundacji jednego ze starostów międzyrzeckich.

Forma kościoła stanowiła inspirację dla wielu innych świątyń, w tym kościołów farnych w Wągrowcu i Wronkach, które przyjęły podobne rozwiązania architektoniczne, świadcząc o znaczeniu tej budowli w kontekście regionalnym.

Wyposażenie

Główne wyposażenie kościoła św. Jana Chrzciciela ma bogatą historię, pełną interesujących detali. Ołtarz główny, element centralny świątyni, został stworzony w 1962 roku przez znanego rzeźbiarza Czesława Woźniaka. W następnych latach artysta kontynuował swoją pracę nad innymi istotnymi elementami.

Tak więc, w 1965 roku, Woźniak wykonał nową chrzcielnicę, która stała się ważnym symbolem kościoła. Rok później, w 1966 roku, jego talent ujawnił się w postaci bocznych ołtarzy poświęconych św. Janowi Chrzcicielowi oraz ołtarza Pięciu Braci Międzyrzeckich. W tym samym roku został odlane w brązie tabernakulum, stworzone przez Brzezińskiego z Poznania, które stanowi ważny element liturgiczny.

W tym okresie powstał także relikwiarz, zaprojektowany przez Tyrana, który również pochodził z Poznania. Dodatkowo, w 1966 roku, do świątyni trafiły dwa nowe dzwony, które wyróżniają się pięknymi podobiznami Pięciu Braci Międzyrzeckich oraz ich imionami. Z tyłu dzwonów umieszczono napis upamiętniający rocznicę 966-1966r.

Nie można zapomnieć o witrażach, które również wzbogacają przestrzeń kościoła. W 1962 roku w odsłoniętych oknach umieszczono dwa nowe witraże, wykonane w poznańskiej pracowni Powalisz. Te dzieła sztuki dodają niezwykłego uroku i obrazu wnętrzu tego zabytkowego miejsca.

Przypisy

  1. a b c JakubJ. Adamski JakubJ., Jeszcze raz w sprawie architektury fary w Międzyrzeczu – na marginesie książki Jacka Kowalskiego, [w:] Ziemia międzyrzecka w przeszłości, t. IX, red. B. Mykietów, M. Tureczek, Międzyrzecz–Zielona Góra 2011, s. 173–176. [dostęp 14.02.2020 r.] (ang.).
  2. a b c JakubJ. Adamski JakubJ., Późnogotycka architektura kościoła farnego św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu - próba nowej analizy, [w:] Ziemia międzyrzecka w przeszłości, t. VIII, red. B. Mykietów, M. Tureczek, Międzyrzecz 2010, s. 27–42. [dostęp 14.02.2020 r.] (ang.).
  3. Historia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Parafia św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. [dostęp 16.04.2014 r.]
  4. Miniprzewodnik turystyczny. Urząd Miasta i Gminy w Międzyrzeczu. [dostęp 12.03.2013 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 28.09.2015 r.]
  5. Międzyrzecz - XVI-wieczne malowidła ścienne. [dostęp 27.03.2013 r.]
  6. Konserwacja malowideł w kościele parafialnym w Międzyrzeczu. [dostęp 27.03.2013 r.]
  7. Rejestr zabytków nieruchomych woj. Lubuskiego. [dostęp 12.03.2013 r.]

Oceń: Kościół św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:8