Wincenty Studniarski, należący do rodu Pobóg, to postać, która z pewnością zasługuje na szczegółowe omówienie. Urodził się w 1833 roku w miejscowości Międzyrzecz, co miało wpływ na jego dalszą drogę życiową.
Jako polski prezbiter, Studniarski nie tylko pełnił swoją misję religijną, ale również angażował się w działalność społeczną, wpływając na życie lokalnej społeczności.
Pełnił funkcję proboszcza w parafii Wierzenica-Kicin, gdzie jego praca wywarła istotny wpływ na rozwój tej wspólnoty.
Wincenty Studniarski zmarł 29 września 1903 roku w Kicinie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii regionu.
Życiorys
Wincenty Studniarski przyszedł na świat w Międzyrzeczu jako syn Feliksa i Aurelii z Żychlińskich. Był stryjem Jana Władysława oraz Stefana Tadeusza. Od 1857 roku pełnił posługę wikarego w kościele w Lubiniu.
W 1864 roku objął stanowisko proboszcza parafii w Kicinie. Warto zaznaczyć, że parafia ta od 1812 roku była w unii personalnej z parafią w Wierzenicy. Ksiądz Studniarski włączył się aktywnie w działalność kółka rolniczego „Wierzenica-Kicin”, które powstało w 1867 roku z inicjatywy Augusta Cieszkowskiego. Jego zaangażowanie zaowocowało tym, że na założycielskim zebraniu kółka został wybrany na stanowisko sekretarza, którym to był aż do 1875 roku. Następnie, do 1882 roku, pełnił funkcję wiceprezesa.
Dzięki jego staraniom, parafia w Kicinie w 1870 roku otrzymała specjalne brewe odpustowe od papieża Piusa IX. Uroczystość dotyczyła św. Józefa oraz rocznicy konsekracji kościoła. Ksiądz Studniarski zainicjował wiele znaczących inwestycji budowlanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w tym reperację budynków gospodarczych jak stajnie, owczarnie oraz obory.
W późniejszym czasie kontynuował prace w zakresie kościoła, m.in. poprzez nabycie nowych organów i związaną z tym przebudowę chóru organowego w 1879 roku. Dodatkowo, w 1890 roku przeprowadzony został remont plebanii. Dzięki jego działaniom, w latach 1896 – 1903 w Kicinie powstał nowy budynek plebanii, nowa studnia oraz zespół budynków gospodarczych, a także przeprowadzono gruntowny remont lokalnej świątyni.
Ks. Wincenty Studniarski odszedł z tego świata 29 września 1903 roku w Kicinie.
Przypisy
- Wincenty Studniarski h. Pobóg [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 12.05.2020 r.]
- a b Wincenty Studniarski - Wielkopolscy Księża od XVIII do XX wieku [online], www.wtg-gniazdo.org [dostęp 10.05.2020 r.]
- Akt zgonu [online].
- MaciejM. Moszyński, Kicin od rozbiorów do I wojny światowej, [w:] Kicin przez wieki, 2016 r. Brak numerów stron w książce.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Jerzy Undro | Rafał Miernik | Rafał Maślak | Rudolf Havenstein | Wilhelm Fryderyk ZachertOceń: Wincenty Studniarski