Wilhelm Fryderyk Zachert, urodzony w 1799 roku w Międzyrzeczu, to postać znana jako fabrykant oraz baron. Jego istotne osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju przemysłowego regionu, miały miejsce na przestrzeni wielu lat, prowadząc do znacznego wpływu na lokalną gospodarkę.
Umarł 29 października 1885 roku w Berlinie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które wpływało zarówno na życie społeczne, jak i na rozwój przemysłu w regionie, w którym działał.
Życiorys
W 1816 roku Wilhelm z Międzyrzecza przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął swoją przygodę z handlem, pracując pod okiem swojego wuja, Jana Fryderyka Zacherta. Z czasem, za namową wuja, Wilhelm osiedlił się w Zgierzu, aby podjąć pracę w jego fabryce. Jako kupiec zajmował się głównie zakupem wełny oraz organizowaniem produkcji tkanin, a jego działania obejmowały wiele miejscowości, takich jak Zgierz, Łódź, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Ozorków oraz Skierniewice.
W 1826 roku Wilhelm podjął decyzję o uruchomieniu własnej tkalni sukna. Jednakże po powstaniu listopadowym w 1831 roku znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż wysokie cła na tkaniny w wożone do Rosji sprawiły, że musiał przenieść część produkcji poza granice Królestwa Polskiego, nową siedzibą stał się Supraśl. W 1834 roku otworzył tam manufakturę, a dla rozwoju działalności nabył 1700 hektarów gruntów oraz ponad 200 budynków klasztornych, w tym także Pałac Opatów. W Supraślu sprowadził około 200 pracowników z Zgierza, zapewniając im domy tkackie, a także przeniósł swoje maszyny, w miejsce których dostarczył nowe.
W 1837 roku Wilhelm stał się pionierem w swoim regionie, wprowadzając maszynę parową do swojej fabryki. Jego osiągnięcia w przemyśle zostały docenione, gdy w 1840 roku otrzymał tytuł szlachecki (herb Rudnicki), a w 1870 roku tytuł barona imperium. Zachert pełnił różnorodne funkcje, w tym przewodniczącego rady miejskiej oraz marszałka sejmiku powiatu zgierskiego. W 1829 roku został radcą w Izbie Handlowej i Rękodzielniczej Województwa Mazowieckiego.
W wyniku swoich zasług, Zachert został odznaczony wieloma medalami, między innymi: orderem św. Stanisława, św. Włodzimierza i św. Anny, a także złotym medalem na wystawie przemysłowej w Warszawie w 1828 roku. W 1876 roku zaproszono go na podobną wystawę w Filadelfii, jednak nie ma informacji, czy udało mu się wyjechać.
Wilhelm Zachert dysponował nieruchomościami w Supraślu, gdzie zakupił folwark w 1866 roku, a także posiadał majątek w Zgierzu, w tym folwarki oraz wsie. Wśród nich można wymienić m.in. Zegrzany, Zegrzanki, Krzywie, Rudunki oraz Stępowizna.
Życie prywatne
Warto wspomnieć, że Wilhelm Fryderyk Zachert był żonaty z Józefiną, która była jego kuzynką, różniącą się od niego wiekiem o 46 lat. Niestety, zmarł bezdzietnie, co sprawia, że jego linia rodzinna wygasła. Jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz ewangelicki w Supraślu, gdzie został pochowany, pozostawiając po sobie wspomnienia związane z jego życiem.
Przypisy
- a b c d e Wilhelm Fryderyk Zachert | Osadnicy [online] [dostęp 09.06.2021 r.]
- a b Ze Zgierza na wschód | Miasto Zgierz [online], miasto.zgierz.pl [dostęp 09.06.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Wincenty Studniarski | Jerzy Undro | Rafał Miernik | Rafał Maślak | Rudolf HavensteinOceń: Wilhelm Fryderyk Zachert