Menu
Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek Gminnych

Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek G…

            Kęszyca Leś...

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz Częstochowa 57:33

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz…

Fotorelacja z meczu z dni...

W malinowym chruśniaku działkowym – Dożynki 2017

W malinowym chruśniaku działkowym –…

            Stosowna do...

Było militarnie za budynkiem MOK…

Było militarnie za budynkiem MOK…

            Piknik Mili...

Zapisz się na AWANS

Zapisz się na AWANS

            Zapisz si...

Bach na violę da spalla - Jesenka Balic Zunic

Bach na violę da spalla - Jesenka B…

            Wioloncze...

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

            W tym roku ...

Prev Next

Międzyrzecz – niezawisłe sądy są potrzebne, tak sądzimy…

Międzyrzecz – niezawisłe sądy są potrzebne, tak sądzimy…

            W drodze pod budynek Sadu Rejonowego w Międzyrzeczu mijam idących w tym samym kierunku ludzi, dochodzą do nie strzępki rozmów – o 21.00? – tak odpowiadam niepytana, o 9.00… Schodzą się. Z chorągiewkami biało-czerwonymi. Ze zniczami. Zjeżdżają. Pod Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu o 21.00. Tak jak w całej Polsce.

            Dzisiaj nie leje. Jest więcej ludzi niż wczoraj. Czekamy na Jerzego Synowca, adwokata. W tych czasach (w innych czasach też) każdy powinien znać prawo. I Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej, królową praw naszego Państwa.

Dzisiaj są trzy pokolenia, od kilkuletnich dzieci, które (wychowywane w sposób patriotyczny i obywatelski – mój szacun) także mają chorągiewki w barwach polskich.

            Preambuła Konstytucji… Wsłuchujemy się w Nią, za każdym razem odczytywaną, coraz uważniej… My Naród, wszyscy (moje podkreślenie) obywatele Rzeczpospolitej… Jerzy Synowiec – czym grożą Ustawy leżące na biurku Prezydenta?… (jest dzień przed prezydenckim vetem dotyczącym dwóch z trzech Ustaw o sądach powszechnych, KRS i Sądzie Najwyższym). Uchwalone przez PISowski Sejm i Senat zmiany spowodują, że prokuratorzy i sędziowie będą na usługach władzy… W myśl stricte bolszewizującej doktryny, że Partia rządzi, Partia sądzi… Władza będzie mogła wszystko, obywatel – nic. Chodzi tu o to, żeby człowiek się bał. Sąd Najwyższy zatwierdza wybory, można będzie zakwestionować ich wyniki, tak jak w Rosji.

            Pod Sądy przychodzi, nawet u nas w Międzyrzeczu, coraz więcej ludzi. Coś w nich pękło. Zjawisko obywatelskiego nieposłuszeństwa staje się masowe.

Mazurek Dąbrowskiego. Słyszę, jak stojący za mną malec – śpiewa. Zapalone świeczki posłużą jako kościec do obywatelskiego VETA. Transparent – Niezawisłe sądy są potrzebne, tak (my obywatele) sądzimy.

            Nazajutrz znowu siąpi, ale ludzi nie jest mniej. Wczorajsze lampkowe VETO jeszcze się pali, dołożą do niego swoje lampki - w napisie „3 x VETO”. W Preambule (Konstytucji Rzeczpospolitej) – my – równi (moje podkreślenie) w prawach i powinnościach… Prawa podstawowe dla Państwa Polskiego, ustawicznie ostatnio łamane. Hymn Państwowy. Na Nowogródzkiej w Warszawie (siedziba PIS) aresztowania demonstrantów. „Mury…” Jacka Kaczmarskiego, barda z czasów odzyskiwania przez Polaków godności państwowej i obywatelskiej, tym razem też, nas pętające, runą – słuchamy w pieśni… Jest potrzeba demonstrowania, bycia razem. W Międzyrzeczu było ponad 150 osób.

Iwona Wróblak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas