Menu
Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek Gminnych

Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek G…

            Kęszyca Leś...

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz Częstochowa 57:33

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz…

Fotorelacja z meczu z dni...

W malinowym chruśniaku działkowym – Dożynki 2017

W malinowym chruśniaku działkowym –…

            Stosowna do...

Było militarnie za budynkiem MOK…

Było militarnie za budynkiem MOK…

            Piknik Mili...

Zapisz się na AWANS

Zapisz się na AWANS

            Zapisz si...

Bach na violę da spalla - Jesenka Balic Zunic

Bach na violę da spalla - Jesenka B…

            Wioloncze...

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

            W tym roku ...

Prev Next

XV Muzyczne Spotkania z Folklorem

XV Muzyczne Spotkania z Folklorem

            Po raz XV wieś Pieski gości – jest gospodarzem – Muzycznych Spotkań z Folklorem. Niezmiennie dobry, często wysoki poziom artystyczny wydarzenia wyrobiło markę temu festiwalowi. Z okolicy - to zaledwie parenaście minut drogi samochodem od Międzyrzecza, i z dalszych miejsc, co roku zjeżdża na nie grono fanów. Spotkania są co roku w niedzielę, to doskonały czas na wypoczynek w gronie znajomych, i na atrakcje w postaci występów zespołów śpiewaczych i ludowych.

            W Pieskach witają nas, ręcznie wymalowane, przygotowane przez mieszkańcow, kwiatami witające, drogowskazy. Scena udekorowana imitacją prawdziwych wiejskich sztachet w płotach obejść chłopskich, z zatkniętymi nań starymi, zabytkowymi statkami – naczyniami z (nie tak znowu) dawnych czasów. I kwiatami rzecz jasna – lato mamy w pełni. Wieś, z jej sołtysem Edwardem Suchowskim, od lat jest gospodarzem Festiwalu, i Zespołem Ludowym przy Kole Gospodyń Wiejskich „Ale Babki”, aktywnie uczestniczy, razem z organizatorem: Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury, Urzędem Miasta i Gminy w Międzyrzeczu, Wojewódzkim Związkiem Rolników i Organizacji Rolniczych w Gorzowie, w przygotowaniach do tego wydarzenia.

            W tym roku, oprócz stoisk z rękodziełem artystycznym, Pieski odwiedziły dwa prześliczne, zadbane, osiodłane kucyki szetlandzkie z Grochowa, o imieniach: Sander – wiek 1,5 roku, konik trochę jeszcze dziecinny i lubiący dokazywać, i Elza – starsza 10.letnia kobyłka – stateczna, bardzo łagodna. Pochodzą z gospodarstwa agroturystycznego w Grochowie. Zwierzęta należą do grupy pierwotnych ras typu: koniki polskie, konie Przewalskiego, kucuły, z tego tytułu są bardziej wytrzymałe niż inne, większe konie, mają też mniejsze wymagania pokarmowe (chociaż owies też bardzo lubią). Dadzą się przy tym pogłaskać…

            Państwo: Zenek i Grażyna – etatowi można rzec tancerze w corocznych Pieskach, o niezniszczalnej (mimo niemłodzieńczego wieku) kondycji i nienamakalnej (tańczą nawet w deszczu-co jest bardzo romantyczne) osobowości tanecznej – są witani przez prezenterkę ze Sceny… Piękny lokalny akcent tego ludowego święta kultury rodzimej.

Wspólne Ziemi Międzyrzeckiej, i nie tylko, folklorowanie – jak to określił burmistrz Remigiusz Lorenz, zostało uroczyście otwarte. Bal się rozpoczął.

            Na pierwszy ogień, by rozruszać zachmurzone niebo nad Pieskami, poszedł jeden z najbardziej oryginalnych zespołów – i najdłużej (14 lat) występujących na spotkaniach folkolorystycznych w Pieskach, prezentujący autentyczny ludowy foklor, przekazywany z pokolenia na pokolenie - przez świadków swej kultury lokalnej – śpiewaków Zespołu Górali Czadeckich „WICHOWIANKI” z Wichowa. Mocnymi, przeponowymi, dobrze szkolonymi – przez lata cwiczeń… głosami a’capella (zespół zawsze tak śpiewa – nigdy także nie używa śpiewników) wspominali –„ jak my opuszczali naszą Bukowinę…”. Jak mi mówi jeden z muzyków, instruktorów zespołów – panie (w wieku bardzo emerytalnym) mają ten bardzo cenny wewnętrzny słuch, są muzykalne w sposób niejako podwójny… Staranna dykcja – ludowa gwara, każde słowo z oryginalnych przywiezionych przez nich ze stron ojczystych strof i melodii doskonalne jest słyszalne, co nie było tylko kwestią odpowiedniego nagłośnienia, jak powiedzieliby akustycy, ale przede wszystkim techniki śpiewania. Kierownikiem jest Marta Najdek. Zespół powstał w 1995 r., jest laureatem wielu przeglądów i festiwali, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Szprotawie, Trzcielu, Pieskach, Żarach i innych. W 2005 r. „Wichowianki” reprezentowały woj. lubuskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Instytucją patronującą jest Urząd Gminy w Brzeźnicy.

            Jako następne wystąpiły panie z Zespołu „ALE BABKI” z Piesek. Zespół zawsze występuje na Muzycznych Spotkaniach z Folklorem (także na wielu innych festiwalach muzyki ludowej), nie tylko jest współorganizatorem, bardzo czynnym i aktywnym – nieprzerwanie przez kilka godzin trwania festiwalu. Kierownikiem zespołu jest Kazimierz Dziembowski, kapeli towarzyszą instrumenty tradycyjne (akordeon). Teksty są tworzone współcześnie przez członków Zespołu. Muzyka jest kompilowana z oryginalnych źródeł przez Kazimierza Dziembowskiego, przez wiele lat nauczyciela gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Melodyjne ludowe piosenki, piękno tradycyjnej muzyki, którą tak lubi pan Dziembowski, dzisiaj wysoko śpiewane przez uczestniczki.

           

Następny bardzo dobry – Zespół „BUKOWINA” ze Zdroiska. Podobno nazwa zespołu pochodzi od – buków…. Rosły pewnie na terenie rezerwatu „Zdroiskie Buki” nad Santoczną. Przepiękne tekstowo i muzycznie, autorskie teksty i melodie. W tym roku obchodzą 10.lecie istnienia Zespołu. Dobrze dobrane zgrane instrumentarium – cahon, gitara klasyczna, gitara akustyczna, i chórek świetnie śpiewajacych pań. Zespół młody (wiekiem) – nie tylko starsi ludzie lubią folklor… Poezja bukowińska, zaprawiona rodzimym folklorem. Kwintesencja – myślę – zgłębiania, poznawania treści zawartych w tradycji zastanej ziemi i własnego odbioru tej spuścizny, okraszona niebanalną poezją własnego autorstwa – tak rodzi się wpółczesna ludowa tradycja – z piosenki poetyckiej… Kierownikiem Zespołu, autorem muzyki i tekstów jest Grażyna Kaźmierczak. To debiut na scenie w Pieskach. Muzyka do słuchania i do tańczenia. Zespołowi patronuje Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z siedzibą w Wojcieszycach.    

            Zespół śpiewaczy „CANTO” z Kamienia Wielkiego. Istnieje 15 lat, kierownikiem Zespołu jest Mirosław Wąsowicz, występuje z kategorii wykonawczej: zespół z towarzyszeniem instrumentów elektronicznych. Zespół od lat bierze udział w przeglądach amatorskiej twórczości muzycznej z gatunków piosenki biesiadnej, kresowej, religijnej, patriotycznej. Także go widzimy i słyszymy prawie corocznie w Pieskach. Patronuje mu Koło Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Wielkim.

            Tańce grupowe po sceną trwają – ludzie korzystają z przerwy w kolejnych partiach opadów deszczu z burych chmur – może zbiorową zabawą przekonają czynniki odgórne, żeby zaprzestały w niedzielne popołudnie zraszania ziemi dla plonów – co jest też potrzebne… Bo na scenę wchodzi kolejny Zespół. To „ECHO” ze Skwierzyny, pod kierownictwem Józefa Malińskiego, z akompaniamentem instrumentow tradycyjnych. Zespół powstał w 2014 r. , debiutuje na scenie w Pieskach. Tak jak inne formacje amatorskie, skupia miłośników śpiewu, ludzi którzy chcą się podzielić z innymi swoją pasją.

            Zespół „PROMYK” z Sulechowa. Roztańczył na dobre widownię. Rozproszył chmury deszczowe. Powszechny użytek został poczyniony z falbaniastych sukien uszytych na wzór tych dawnych, kobiecych bardzo, strojów, teraz – wiatr bardzo dopomógł – falowały na świeżym powietrzu kreacje naszych wykonawczyń. W Pieskach, tak jak i na innych festiwalach ludowych, nie ma znaczenia, ile kto ma lat, i co umie tańczyć, byle by się ruszał i uśmiechał… Zespołem „PROMYK” kierują: Robert Urbański, Magdalena Szandurska, Katarzyna Konkiewicz, kapela liczy obecnie 15 seniorów z Sulechowa i okolic. O 1996 r. pracują przy „Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty” w Sulechowie.

            Zespół Śpiewaczy „OSORIA” ze Szczaniec – występował z akompaniamentem instrumentów elektronicznych. Kieruje nim Teresa Starzyńska. Rok powstania - maj 1999 r. Nazwa zespołu nawiązuje do pielęgnowanej w Szczańcu historii rodu Szczanieckich herbu „Osoria”, założycieli Szczańca. Śpiewają piosenki o różnorodnej tematyce. Instytucja patronująca zespołowi to Szczaniecki Ośrodek Kultury. O stronę muzyczną Zespołu dba Zdzisław Dziekan. Aktualnie w Zespole śpiewa 28 osób. W repertuarze mają pieśni religijne, piosenki biesiadne, patriotyczne, ludowe i kresowe. Duży dorobek artystyczny, mają nagrane 3 płyty przy współudziale Radia „Zachód”, aktualnie przygotowywana jest czwarta płyta. Zespół „OSORIA” został odznaczony „Złotą Tarczą” Powiatu Świebodzińskiego za nieoceniony wkład w dorobek kulturalny powiatu.

            Zespół Śpiewaczy „STARODWORZANKI” ze Starego Dworu. Ogniste kobitki w średnim wieku (najbardziej ognistym). Cygańskie szerokie i długie spódnice, o zdecydowanych barwach – zielonej i czerwonej (po nimi migajace w figurach tanecznych – starodawne, bardzo sexy- białośnieżne długie pantalony), w takież (duże) zielone i czerwone okrągłe korale na szyjach i podobne kolczyki w uszach. Staranna choreografia (jedna ze śpiewaczek była nauczycielka aerobiku). Wiązanka pieśni powszechnie znanych, czyli to, co najbardziej lubimy – sprawia, że Pieskowy parkiet zaroił się od tańczących. Folklor góralsko-cygański i inny – biesiadny… „Hej sokoły” i inne przeboje znane od lat kresowiakom i nie tylko nim. Zespołem kieruje Genowefa Fietz-Przybyłka. „STARODWORZANKI” powstały 6 lat temu zupełnie spontanicznie, na potrzeby własnej wsi. W 2016 r. na festiwalach: „SZPARAGOWE ŻNIWA” w Trzcielu, potem w tym samym roku na XIV Muzycznych Spotkaniach z Folklorem w Pieskach - zdobył tytuł laureata, oraz I miejsce na III Przeglądzie Kultury Ludowej w Skwierzynie i wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Ludowej w Tarnowie. Patronat nad zespołem – sołtys Starego Dworku Przemysław Kuczera, wójt Bledzewa Leszek Zimny.

            Hit każdego przeglądu pieśni ludowych. Zespół „POD KASZTANEM Z KAPELĄ WUJKA FELKA” z Templewa z Piotrem Grządko – klarnecistą, bębniarzem itd. Zdolnym aranżerem, dbającym o autentyczność ludowego przekazu kulturowego muzyki dawnych wieków. Chce czerpać ze wzorów muzyki staropolskiej, rzecz jasna przefiltrowanej przez styl muzykowania Zespołu, rozpoznawalny już wyraźnie. W śpiewaniu uczestniczy duża część rodziny pana Piotra, nie tylko tej najbliższej, także dwoje najmłodszych – kilkuletnich wnuków, którzy rozpoczęli naukę w międzyrzeckiej szkole. muzycznej. Trzy pokolenia Grządków na scenie folklorystycznej w Pieskach… Zespół istnieje już 10 lat, z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą – ostatnio w Berlinie, dla tamtejszej Polonii, zdobywając za każdym razem nagrody i wyróżnienia.

            Następny zespół o kilkupokoleniowym składzie. „GAMA” z Leśniowa Małego. Kierownikiem Zespołu jest Iwona Klamecka. Kategoria wykonawcza - z akompaniamentem instrumentow elektronicznych. Działają od 2006 r. przy Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie, śpiewają piosenki biesiadne, religijne, żołnierskie i cygańskie.

            Zespół „NOWINIANKI” z Nowin Wielkich, pod kierownictwemy Bronisława Czerniak, instruktor muzyki – Bolesław Pielech. Zespół powstał w 2000 roku. Śpiewa różnorodny repertuar. Za piętnaście lat swojej działalności atystycznej zespół otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Jako ostatni zaprezentował się bardzo dobry „Dziecięcy Zespół Wokalno-Instrumentalny „REZONANS” z Nietkowa. Instruktor: Iwona Klamecka. Byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu młodych kilkunastoletnich wykonawców. Pięknie, czysto śpiewające - w gwarze ludowej -dziewczyny. Ciekawe instrumentarium: bongo, cymbały, gitara klasyczna. Ludowe pieśni ukraińskie, góralskie („Smereka”, „.Janicek”) z wyczuciem tematu wykonane przez młode pokolenie, piękny końcowy akcent tego ciekawego festiwalu.

Po prezentacjach zespołów, jako gość specjalny, wystąpił z godzinnym recitalem Zespół „SPIKE” – był więc czas i pora na główny punkt programu wielu osób, które w tym roku przyjechały do Piesek – tańce…

            Z okazji XV rocznicy edycji Muzycznych Spotkań z Folklorem szczególne wyróżnienie otrzymały zespoły, które uczestniczą w Spotkaniach od początku: Zespół „ALE BABKI” z Piesek oraz Zespół „WICHOWIANKI” z Wichowa, który jest z nami w Pieskach od 14 lat.

Festiwalowe nagrody ufundowali: Gmina Międzyrzecz, Międzyrzecki Ośrodek Kultury i Wojewódzki Związek Rolników i Organizacji Rolniczych w Gorzowie Wlkp – przedstawiciel: prezes Antonina Kowalska-Korban.

Laureatami tegorocznego festiwalu zostali: Zespół „ALE BABKI” z Piesek, Zespół Górali Czadeckich „WICHOWIANKI” z Wichowa, Zespół „POD KASZTANEM Z KAPELĄ WUJKA FELKA” z Templewa, Zespół „NOWINIANKI” z Nowin Wielkich, Zespół Śpiewaczy „STARODWORZANKI” ze Starego Dworu oraz Dziecięcy Zespół Wokalno-Instrumentalny „REZONANS” z Nietkowa. Nagrodę specjalną za współorganizację oraz za udział w każdej edycji imprezy otrzymał Zespół „ALE BABKI” z Piesek.

Iwona Wróblak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas