Menu
Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek Gminnych

Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek G…

            Kęszyca Leś...

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz Częstochowa 57:33

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz…

Fotorelacja z meczu z dni...

W malinowym chruśniaku działkowym – Dożynki 2017

W malinowym chruśniaku działkowym –…

            Stosowna do...

Było militarnie za budynkiem MOK…

Było militarnie za budynkiem MOK…

            Piknik Mili...

Zapisz się na AWANS

Zapisz się na AWANS

            Zapisz si...

Bach na violę da spalla - Jesenka Balic Zunic

Bach na violę da spalla - Jesenka B…

            Wioloncze...

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

            W tym roku ...

Prev Next

Czesław Niemen – nie tylko muzyk, kompozytor

Czesław Niemen – nie tylko muzyk, kompozytor

            Dyskusyjny Klub Książki tym razem gościł Jana Edwarda Czachora, autora książki o „Czesławie Niemienie (Wydrzyckim) w Świebodzinie”, słynnym wokaliście, kompozytorze, multiinstrumentaliście i autorze tekstów, autorze poezji.

            Niemen zostanie w kulturze zapamiętany jako zasłużony propagator poezji C.K.Norwida. Jego przejmujące pieśni do tekstów wybitnego poety od lat krążą wśród odbiorców muzyki współczesnej. Oddają postromantyczny klimat i filozofię poety, korespondują ze współczesnym odczuwaniem uniwersalnych prawd zawartych w tych tekstach.

            Niemen swoje korzenne muzyczne inspiracje czerpał słuchając muzyki cerkiewnej, żydowskiej, w świątyniach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczpospolitej, wczuwał się jako dziecko w ich wielowiekowy, kulturowy wydźwięk, i tworzył potem własne kompozycje, dodając do nich, z biegiem czasu, elementy jazzu i muzyki awangardowej, a także niepowtarzalny, charakterystyczny wokal, styl śpiewania. Zaprzągł do swej twórczości, wzbogacił o nie, jako jeden z pierwszych muzyków w Polsce, instrumenty elektroniczne (mellotron i syntezatory Mooga).

            Urodzony 16.02. 1939 r. (zm. 17.01. 2004 r. w Warszawie) w Starych Wasiliszkach, wsi k. Nowogródka, wracał tam wielokrotnie. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, podobno to tam uzyskał solidne podstawy nauki emisji głosu.

Lata 60, pamiętny okres boomu muzycznego, także w Polsce, buntu młodego powojennego pokolenia. Na scenach zespoły rockowe z udziałem artysty: „Czerwono – Czarni” i „Niebiesko-Czarni”, formacja „Akwarele” . („Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Dziwny jest ten świat”, „Klęcząc przed tobą”). Koncertował w Polsce i we Włoszech. Zostały nam po nim sugestywne interpretacje wierszy polskich poetów (np. „Bema pamięci żałobny rapsod" do słów Cypriana Kamila Norwida, nagrane wybitnych muzyków jazzowych. Niemen to mistrzowskie, jedne z pierwszych w tym stylu, połączenia liryki i nowych rozwiązań muzycznych. Album „Niemen Enigmatic zawierał cztery rozbudowane kompozycje nawiązujące do konwencji rocka progresywnego czy psychodelicznego. Muzycy czerpią z nich do tej pory inspiracje. 1971 r. - powstała formacja „Niemen”, współpracująca z muzykami progresywnej formacji SBB, nagrała albumy z pogranicza eksperymentalnego rocka i fusion. Koncerty z udziałem Niemena miały miejsce w Europie zachodniej, w ZSRR i USA, powstały utwory przeznaczone dla potrzeb telewizji i teatru. 1989 r. to przygotowywany bardzo długo solowy materiał - płyta Terra Deflorata”, eksperymentalna, elektroniczna muzyka ilustrująca autorskie teksty muzyka. Niemen także interesował się malarstwem i grafiką komputerową.

            Żywy styl opowieści o Niemenie – Wydrzyckim Jana Edwarda Czachora, prezesa „Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena”, anegdoty i wątki wzięte z prywatnego życia muzyka, jego żon i trzech córek, żyjących do dzisiaj w pobliskim Świebodzinie. Organizowane są cyklicznie zloty Niemenowskie w Świebodzinie i Łagowie. Niemen w młodości koncertował w Świebodzinie (ma także tytuł honorowego mieszkańca miasta, gimnazjum nosi jego imię), także był w Międzyrzeczu. W Wasiliszkach jest jego Muzeum. Wysłuchaliśmy w nostalgią kilkunastu utworów charyzmatycznego muzyka i poety. Interpretacji jego wierszy. Ich szczególny klimat, jakby korespondujący ze stylem uprawianej muzyki, ornamentyka, widoczna fascynacja poetyką Norwidową – to późny wnuk wielkiego naszego romantyka, jak powiedział pan Czachor, poety najbardziej może współczesnego, jakby progresywnego z wielkiej romantycznej czwórki… Litewsko-białorusko-polsko-żydowskie krajobrazy muzyczne i kulturowe, klimat zasiedziały w naszej (o)polskiej kulturze od tysiącleci, nasza państwowość – tożsama z kulturową przynależnością, mieszanka bogata intelektulnie, poprzez swą różnorodność, wcale nie tak jednoznacznie jednowymiarowa. Pisze o tym w esejach np. Czesław Miłosz… Ornamentyka skąpana w letnim słońcu miasteczek i osiedli Bruno Schulza… Pełna tajemnic Tej ziemi…

            Niemen brał czynny i uważny, współodczuwajacy udział w fermencie intelektualnym lat 60. 70. 80., ruchach pacyfistycznych, pisał i tworzył o potrzebie ochrony środowiska, obrony naszej przyrody, miejsca życia Człowieka. Pytał o dobro i zło w człowieku, to pytania prawie jak modlitwy, zasadnicze i globalne. Odpowiedź na dnie jest w głębi serc każdego z nas – miłość – najtrwalszy pozostania ślad…

            Czesław Niemen – swego czasu: w czasach (słusznie…) minionych bez stałego zameldowania w Warszawie, jako muzyk drugiej niższej (niepaństwowej i środowiskowej) kategorii. Dzisiaj już nikt nie kwestionuje jego wybitnego miejsca w kanonie kultury muzycznej daleko wykraczającej poza Polskę.

Książka Jana Edwarda Czachora „Czesław Niemien w Świebodzinie” jest w zbiorach międzyrzeckiej Biblioteki Publicznej.

Iwona Wróblak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas